XV Koncert Noworoczny

Po raz 15 zabrzmiała muzyka w wykonaniu społeczności dębickiej szkoły muzycznej podczas Koncertu Noworocznego. Ze względu na olbrzymie zainteresowanie tą doroczną  imprezą, koncert zaprezentowano dwukrotnie: 11 i 12 stycznia. Niestety z braku miejsc, nie wszyscy zainteresowani mogli uczestniczyć w tym, jakże ważnym  nie tylko dla szkoły, ale także dla miasta i regionu, wydarzeniu kulturalnym. Dom Kultury Kosmos wypełniła przepiękna muzyka, której wykonawcami byli uczniowie, absolwenci i nauczyciele szkoły muzycznej, oraz zaproszeni goście. W pierwszej części usłyszeć można było kolędy i pastorałki. Różnorodność aranżacji, obsady wykonawczej sprawiła, iż publiczność z zapartym tchem słuchała zarówno tradycyjnych, jak i tych mniej znanych pieśni bożonarodzeniowych. Wybrzmiały one za sprawą chóru  ZPSM prowadzonego przez Alicję Stasiowską – Piwowar, Orkiestry Smyczkowej pod dyrekcją Marty Fortuny, oraz Zespołu Instrumentów Dętych przygotowanego przez Andrzeja Korusa. W przerwach pomiędzy kolejnymi prezentacjami prowadząca koncert Renata Żabicka przybliżyła historię kolęd, a przede wszystkim dzieje kolędy polskiej.

Część drugą wypełniła muzyka karnawałowa. Sceną zawładnęła Orkiestra Symfoniczna pod dyrekcją Ewy Trojan dyrektor ZPSM w Dębicy. W jej wykonaniu publiczność usłyszała wiele wspaniałych kompozycji, które wzruszały, np. Walc z filmu ,,Ziemia obiecana”  Wojciecha Kilara, lub bawiły do łez, np. The Typewriter Leroya Andersona, w aranżacji Ewy Trojan, w którym to utworze główną rolę odegrała…….maszyna do pisania.

Nie zabrakło także popisów wokalistów. Zjawiskowa Alicja Płonka – sopran, znakomity Jan Michalak – baryton – bas i wyjątkowy Paweł Szlachta – kontratenor, przenieśli melomanów w bajeczny świat opery i operetki. Na tegorocznym koncercie nie mogło zabraknąć momentów humorystycznych, które stały się tradycją tych muzycznych spotkań. Sprawczynią zabawnych gagów była prowadząca koncert Renata Żabicka, która rozbawiła słuchaczy m.in. wcielając się w rolę kukułki wspieranej przez urocze, ćwierkające, barwne ptaszki. Po trwającym dwie i pół godziny koncercie publiczność wychodziła w pełni ukontentowana. Była to prawdziwa uczta muzyczna. Należy podkreślić fakt, iż w przygotowaniu koncertu brali udział nie tylko nauczyciele i uczniowie, ale także absolwenci, którzy zawsze chętnie włączają się we wspólne muzykowanie w miejscu, w którym rozpoczynali swoją muzyczną edukację. Organizatorami Gali Noworocznej byli: Zespół Państwowych Szkół Muzycznych w Dębicy, Stowarzyszenie na Rzecz Wspierania Młodych Talentów, Rada Rodziców ZPSM, oraz Niepubliczna Szkoła Muzyczna II st. przy wsparciu finansowym Miasta Dębicy, Powiatu Dębickiego, oraz Miejskiego Ośrodka Kultury. Całość wydarzenia uwiecznił na fotografiach Piotr Duda – Studio Fotografii, nagrania koncertów  dokonały : Telewizja Dębica TV oraz Polska Telewizja Regionalna, zaś właścicielka cukierni Sernik w koronce  Katarzyna Weselak przygotowała dla wielbicieli muzyki słodkie smakołyki.

Program Koncertu Noworocznego

Dziecięca Orkiestra Smyczkowa– dyrygent Marta Fortuna

„Kolęda Maryi” – solo Karolina Chmura

„Mario, czy Ty wiesz” -solo Maciej Kita

„KolędaW.  dla nieobecnych” – solo Weronika Chmura

„Bóg się rodzi” – solo i  na gitara  Maciej Kita

Soliści:

Karolina Chmura – wokal

Weronika Chmura – wokal

Maciej Kita – gitara

Wiktoria Cieśla – skrzypce

fortepian – Piotr Madura

instrumenty perkusyjne: Jakub Gąsior i Kacper Cebulak

opracowanie kolęd – Marta Fortuna i Jadwiga Kania

 

Chór Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Dębicy oraz Niepublicznej Szkoły Muzycznej II st. w Dębicy– dyrygent Alicja Stasiowska –Piwowar

„Mędrcy Świata”

„Gaudete”

„Kolęda dzwonków”

Soliści:

Maria Barnaś – wokal

Wiktoria Cieśla -skrzypce

Maria Źrebiec – fortepian

Jakub Gąsior – perkusja

Zespół Instrumentów Dętych –dyrygent Andrzej Korus

„Jingle Bells”

„ Maryʹs Boy Child”

„Love theme From” z „Romeo and Juliet”,

„Solo na trąbkę”

„Anioł pasterzom mówił”

Soliści:

Damian Kosałka – trąbka

Ewa Świerk – wokal

 

Orkiestra Symfoniczna Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych oraz Niepublicznej Szkoły Muzycznej II st. w Dębicy – dyrygent Ewa Trojan

  1. W. Kilar „Walc z filmu Ziemia obiecana”
  2. A. Mozart „Aria Cherubina” z opery „Wesele Figara” – solo Paweł Szlachta
  3. Abraham – „Pardon madame” duet z operetki „Wiktoria i jej huzar” duet Alicja Płonka i Jan Michalak
  4. J.Strauss – „ Im Krapfenwald Polka” op. 336
  5. J. Strauss- „ Moulinet Polka” op.57
  6. G.Rossini – „La calunnia” z opery „Cyrulik Sewilski” – solo Jan Michalak
  7. L.Anderson – „ The Typewriter” – aranżacja Ewa Trojan
  8. I. Kalman – „Czardasz Sylwii” z „ Księżniczki czardasza” – solo Alicja Płonka
  9. J.Strauss – „ Marsz Radetzkyʹego”

Soliści:

Alicja Płonka – sopran

Jan Michalak – bas – baryton

Paweł Szlachta – kontratenor

Renacie Żabickiej towarzyszyły: Aleksandra Pyzińska, Anna Pyzińska, Maja Janiec, Nikodem Niedzielski, Michał Zołotar

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Skip to content