Urodziny Krzysztofa Pendereckiego

W dniu dzisiejszym 23 listopada 2018 roku  Profesor Krzysztof Penderecki Patron Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Dębicy obchodzi 85 urodziny.

Krzysztof Penderecki jest jedną z najbardziej znaczących postaci polskiej i światowej sceny muzycznej. Historia Krzysztofa Pendereckiego rozpoczęła się w Dębicy. Krocząc niełatwą drogą artysty, wciąż dokonuje trudnych wyborów, krąży w labiryncie życia, stale poszukując prawdy i piękna. Jego twórczość ma w sobie wyjątkową siłę i specyfikę oddziaływania. Wyciska piętno na odbiorcy, inspiruje , wzrusza, zachwyca, skłania do zadumy, pomaga konstruować rzeczywistość. Obcowanie z Jego twórczością jest zawsze wyjątkowe. Jakże wartościowe są słowa kompozytora kierowane do artystów, ludzi sztuki i młodzieży na całym świecie. Spotkanie z twórczością i myślą Krzysztofa Pendereckiego jest dla nas społeczności dębickiej szkoły muzycznej wyjątkowym zaszczytem i powodem do dumy.

W roku obchodów 85 urodzin , życzymy Panu profesorowi zachowania twórczego niepokoju, który pozwala nam, słuchaczom, wkraczać we wciąż nowe muzyczne przestrzenie.

Wyrażamy nadzieję że swoją muzyką będzie nas Pan Profesor obdarzał jeszcze wiele, wiele lat.

W naszej placówce  odbył się już Uroczysty Koncert z tej okazji. Koncertowali Izabella Dowgiałło  – skrzypce, Olena Lechowicz – fortepian,. Interpretacje ruchowe do muzyki Krzysztofa Pendereckiego ( “Agnus Dei” – fragmenty z  “Polskiego Reqiuem” oraz  “Kartki z niezapsanego dziennika” – fragmenty) wykonały Andżelika Skrzypek i Aleksandra Czuchra. Audycję prowadziły panie Jadwiga Kania  i Renata Żabicka. Natomiast w  Warszawie trwa Festiwal z okazji 85 urodzin kompozytora 16-23 listopada 2018 r. W jubileuszowych uroczystościach w Warszawie na zaproszenie Państwa Pendereckich uczestniczyła Pani Dyrektor Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych Ewa Trojan.

 

 

 

 

 

 

 

Skip to content