Rok Jubileuszowy 85 urodzin Patrona naszej szkoły

27 kwietnia 2018r. odbył się w Szkole Muzycznej szczególny koncert. Społeczność Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych, uczniowie, dębiczanie i melomani spotkali się w sali koncertowej, aby uczcić rok jubileuszowy 85. urodzin Patrona szkoły, światowej sławy kompozytora i dyrygenta – Krzysztofa Pendereckiego. Podczas koncertu na scenie zaprezentowali się uczniowie i absolwenci dębickiej szkoły muzycznej. Andżelika Skrzypek oraz Aleksandra Czuchra, przygotowane przez Renatę Żabicką wykonały interpretacje ruchowe do muzyki Krzysztofa Pendereckiego. Na scenie wystąpił także Rafał Kleszcz, uczeń klasy klarnetu Mariusza Stępnia, skrzypaczka, Izabella Szlachta-Dowgiałło – absolwentka dębickiej szkoły muzycznej oraz akompaniująca skrzypaczce Olena Lechowicz.

Każdy człowiek sam pisze swoją historię. Historia Krzysztofa Pendereckiego rozpoczęła się w Dębicy.
Ten wyjątkowy koncert odbył się pod hasłem PENDERECKI – DĘBICA BLIŻEJ SIEBIE. Prowadzące koncert Renata Żabicka i Jadwiga Kania przybliżyły słuchaczom zarówno znane jak i mniej znane fakty z życia kompozytora, a także podkreśliły, jak istotne są wiadomości o faktach, epoce artysty, korzeniach rodzinnych i ideach dominujących w danym czasie. To informacje, które stanowią przede wszystkim istotne przygotowanie warunkujące zrozumienie sztuki tworzonej przez artystę. R. Żabicka i J. Kania przybliżyły słuchaczom ten etap w życiu kompozytora, w którym kształtowało się jego spojrzenie na muzykę, jego wrażliwość muzyczną. Prowadzące przedstawiły kompozytora nie tylko jako wielkiego artystę i niezwykłą postać, miłośnika sztuki i natury, ale także człowieka serdecznego, z poczuciem humoru – bo taki właśnie jest Krzysztof Penderecki. Obecny na koncercie wraz z małżonką Jubilat nie krył wzruszenia. Kompozytor przypomniał wszystkim, jak ważnym dla niego miejscem jest rodzinne miasto. Artysta powiedział: tutaj mam korzenie swojej świadomości i wrażliwości. Stąd rozpocząłem drogę w świat.

Elżbieta Penderecka życzyła licznie zgromadzonym dzieciom i młodzieży wytrwałości w pracy i licznych sukcesów. Wzruszony i szczęśliwy Jubilat otrzymał wiele serdecznych życzeń. Dyrektor ZPSM Ewa Trojan wręczyła artyście w imieniu społeczności całej szkoły pamiątkowy album „Penderecki – w labiryncie myśli”, będący zbiorem fragmentów wypowiedzi Krzysztofa Pendereckiego, wygłaszanych podczas różnych uroczystości, w różnych zakątkach świata. Album wypełniły również zdjęcia Marka Bebłota.

Koncert odbył się dzięki wsparciu finansowemu Miasta Dębica, Stowarzyszenia Na Rzecz Wspierania Młodych Talentów.

Skip to content