Patron Naszej Szkoły wspomnienia

,,…można odejść na zawsze
by stale być blisko…”
J. Twardowski

 

Pamięci Krzysztofa Pendereckiego

 

23 listopada obchodzimy 87.rocznicę urodzin wybitnego polskiego kompozytora,  dyrygenta,  myśliciela, inspiratora, ambasadora polskiej kultury, Patrona naszej szkoły – Krzysztofa Pendereckiego.  I chociaż Profesora nie ma już wśród nas,  to wspominając Go,  nie można odczuwać pustki. Nie można, bo Maestro pozostawił po sobie wyjątkową przestrzeń dla wspomnień wypełnionych Jego muzyką, filozofią, ogrodami, miłością do świata i ludzi. Ilekroć będziemy wspominać Krzysztofa Pendereckiego, zawsze będziemy mieć tę świadomość, że dzięki Niemu tak wielu z nas doświadczyło spotkania z pięknem. Mogliśmy uczestniczyć w koncertach, na których wykonywana była muzyka Mistrza, obserwować Go za pulpitem dyrygenckim, wsłuchiwać się w słowa, które kierował do nas podczas wspólnych spotkań. Wielu z nas miało także zaszczyt występować przed tak Wielkim Autorytetem w spektaklach muzycznych w naszej szkole oraz na scenie Europejskiego Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach. Z wielką troską kolekcjonujemy te obrazy, każdy na swój sposób, bo w życiu można stracić wiele, czasami nawet wszystko, ale nikt nie odbierze nam wspomnień, tych chwil wzruszeń i uniesień i ludzi, których spotykamy na swojej drodze.  Mieliśmy wyjątkowe szczęście , że w pewnych momentach swojej wędrówki  mogliśmy spotkać tak wyjątkowego człowieka, jakim był NASZ PAN PROFESOR.  On  nie tylko odmienił  muzykę polską i światową,  otworzył nowe horyzonty,  pokazał, jak iść pod prąd, ale także wpłynął na nasze postrzeganie muzyki,  sztuki i roli artysty we współczesnym świecie.

Ktoś powiedział, że czas, to przeszłość i przyszłość. To, co minęło jest czasem i to, co nadejdzie jest czasem. Chwila jednak, to część wieczności, która nie mija, ale trwa zawsze.

Dla nas wszystkie chwile spędzone z Profesorem, Jego muzyką i słowami, pozostaną w sercach na zawsze. Te chwile wiążą nas z wiecznością.

W imieniu społeczności ZPSM w Dębicy

Dyrektor Ewa Trojan

 

 

Skip to content