Koncert Jagody Prucnal studentki Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie skrzypiec prof. Kai Danczowskiej – absolwentki naszej szkoły

Serdecznie zapraszamy na koncert, który odbędzie się w dniu 21 września 2017r. tj. czwartek w auli ZPSM w Dębicy o godz.17:30.

W Koncercie wystąpi Zespół The Flaneurs Piano Trio w składzie Jagoda Prucnal (skrzypce), Jacek Podgórski (wiolonczela) oraz Mateusz Zubik (fortepian).  Wstęp na Koncert jest wolny.

Jagoda Prucnal jest absolwentką Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia im. Krzysztofa Pendereckiego w Dębicy w klasie skrzypiec Agaty Bubisz. Ukończyła również Niepubliczną Szkołę Muzyczną II stopnia o uprawnieniach szkoły publicznej w Dębicy w klasie skrzypiec Agaty Bubisz. Obecnie jest  studentką Akademii Muzycznej w Krakowie  w klasie prof. Kai Danczowskiej.

Z Dębicą związana jest od dziecka. Już od najmłodszych lat reprezentowała miasto na wielu płaszczyznach, w szczególności w sferze kulturalnej. Od 2012 roku koncertuje wspólnie z Zespołem Pieśni i Tańca Igloopolanie   uświetniając uroczystości państwowe (np. Święto Niepodległości) jak i lokalne (np. dożynki powiatowe), oraz  poza  granicami  naszego państwa –  na Węgrzech, w Serbii oraz Belgii (Puurs) – promując naszą piękną tradycję ludową. Pod skrzydłami Szkoły Muzycznej a w sposób szczególny Ludwika Saramy, tworzyła kwartet smyczkowy, z którym występowała podczas ważnych wydarzeń w naszym mieście (m.in. koncert z okazji  80 urodzin Krzysztofa Pendereckiego, koncerty w Urzędzie Miasta, koncerty podczas Dni Dębicy). W 2013r. Kwartet Smyczkowy prowadzony przez Ludwika Saramę , w skład którego wchodziła Jagoda Prucnal  otrzymał wyróżnienie podczas Ogólnopolskich Przesłuchań Zespołów Kameralnych CEA w Warszawie. Ponadto przez dziewięć lat, jako muzyk orkiestrowy, współtworzyła opery prowadzone przez Pawła Adamka wystawiane w miastach podkarpacia, małopolski i śląska. Wspólnie z  tą orkiestrą występowała podczasKoncertów Cecyliańskich, a także w latach 2007 – 2014 promowała  Dębicę podczas Eurounionorchestries w Świeradowie Zdroju. Z orkiestrą dyrygowaną przez Stanisława Świerka rokrocznie bierze udział w Gali Noworocznej, organizowanej przez Szkołę Muzyczną. Nie sposób także nie wspomnieć o grupie wokalno – teatralnej Feniks, z którą była związana podczas  gimnazjalnej edukacji. Swoje zamiłowania recytatorskie rozwijała w liceum, a w 2013r. zajęła II miejsce w powiatowym konkursie recytatorskim.

W 2014r. rozpoczęła studia na Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie skrzypiec prof. Teresy Głąbówny. Po śmierci Pani Profesor kształciła się pod okiem prof. Romana Reinera, natomiast od października będzie  kontynuować naukę na studiach magisterskich w klasie prof. Kai Danczowskiej. Podczas tego czasu, jako solistka i kameralistka zdobywała nowe umiejętności biorąc udział w licznych kursach prowadzonych przez wybitne osobowości muzyczne. Jako muzyk akademickiej Orkiestry Symfonicznej grała pod batutą m.in. sir Neville’a Marriner’a, Tadeusza Wojciechowskiego, Yan’a Pascala Torteliera, zaś w 2015r. występowała podczas Sommerfestival der Bayerischen Philharmonie. Regularnie zasilała  szeregi Orkiestry Stołecznego Miasta Krakowa, Sinfonietty Cracovii (m.in.. udział w sesji nagraniowej płyty Oriental Trumpet Concertos oraz podczas tegorocznego Festiwalu im. Jana Kiepury w Krynicy Zdroju). W minionym roku uczestniczyła także w turnee po Francji z Orkiestrą Kameralną Akademii Muzycznej w Krakowie prowadzonej przez prof. Stanisława Krawczyńskiego. Była także stypendystką Rektora dla najlepszych studentów za wybitne osiągnięcia naukowe i artystyczne.

Jagoda Prucnal jest także skrzypaczką w trio fortepianowym The Flaneurs, które tworzy wspólnie z Jackiem Podgórskim oraz Mateuszem Zubikiem. Zespół powstał w 2015r. przy  Akademii Muzycznej w Krakowie, a prowadzącymi są dr Barbara Łypik – Sobaniec, oraz  dębiczanin, absolwent PSM I stopnia w Dębicy  dr hab. Sławomir Cierpik. Mimo krótkiego okresu współpracy zespół może pochwalić się licznymi ważnymi koncertami podczas różnych wydarzeń i festiwali m.in. XXXII Przemyska Jesień Muzyczna, 17. Salezjańskie Lato Muzyczne, inauguracja Letniej Akademii w Krakowie, Festiwal Muzyki Współczesnej Mosty, koncert w Filharmonii Częstochowskiej, Muzeum Narodowym, Musikforum Katherinenkirche. W Dębicy występowali dwukrotnie – podczas uroczystego otwarcia Sali Koncertowej w PSM I st. im. Krzysztofa Pendereckiego, a także w ramach  cyklu koncertów Młode Dębickie Talenty organizowane przez Stowarzyszenie Na Rzecz Wspierania Młodych Talentów w Dębicy.

Istotnym  osiągnięciem Tria Fortepianowego było stypendium polsko – niemieckiego najwyższego stopnia Hans und Eugenia Jutting Stiftung, które wygrali na drodze konkursu  w 2015 roku.

W lipcu  Zespół otrzymał wiadomość od Golden Classical Music Awards z Nowego Jorku, mówiącą o tym, że zostali laureatami pierwszej nagrody w konkursie. Ta wygrana otworzyła im drogę do Stanów Zjednoczonych i zagrania recitalu podczas koncertu laureatów w jednej z najbardziej prestiżowych na świecie sal koncertowych – Carnegie Hall.

Dzięki przychylności i wsparciu finansowemu Wójta Gminy Dębica – Stanisława Rokosza, młodzi muzycy wystąpią z recitalem w auli Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Dębicy. Wstęp wolny.

Jeszcze raz serdecznie zapraszamy w czwartek 21 września 2017 roku o godz. 17:30

 
Skip to content