Jesienne warsztaty w Lusławicach

W październiku, grupa uczniów ZPSM w Dębicy uczestniczyła w wyjątkowych warsztatach w Europejskim Centrum Muzyki w Lusławicach, zatytułowanych „Alfabet Pendereckiego”.
Warsztaty poprowadziły nauczycielki naszej szkoły: pani Renata Żabicka oraz pani Jadwiga Kania.
Uczniowie otrzymali karty. Znajdowały się na nich zadania i wskazówki do działań w przestrzeniach Ekspozycji. Dotyczyły one oczywiście najważniejszych faktów z życia, twórczości i działalności, niedawno zmarłego, Krzysztofa Pendereckiego.
Warsztaty zostały tak zaplanowane, by uczniowie wykazali się kreatywnością, zaangażowaniem, spostrzegawczością i sprytem. Musieli tak współpracować ze sobą, aby skutecznie i sprawnie odnaleźć właściwe odpowiedzi na pytania. Wszyscy bawili się przy tym wybornie.
Jest to znakomity sposób na poznanie sylwetki jednego z najwybitniejszych twórców muzyki XX i XXI wieku.

Młodzi adepci sztuki muzycznej obejrzeli też niezwykłą Ekspozycję poświęconą zmarłemu w marcu prof. Krzysztofowi Pendereckiemu. Została ona podzielona na trzy części: Artysta, Spotkania oraz Dzieło.
Każda z nich jest całością sama w sobie. Może być zatem oglądana w dowolnej kolejności.
Zachwyt uczestników warsztatów wzbudziły liczne nagrody, ordery, doktoraty honoris causa, odznaczenia najwyższej rangi nadane prof. Krzysztofowi Pendereckiemu przez instytucje kulturalne, muzyczne, głowy państw. Są one świadectwem wielkiego podziwu i uznania dla działalności, a przede wszystkim dla muzyki Krzysztofa Pendereckiego w świecie.
Z puntu widzenia sztuki wizualnej, same w sobie są dziełami sztuki.

Dopełnieniem pobytu w Europejskim Centrum Muzyki było zwiedzanie unikatowego arboretum, które oczarowało wszystkich przepiękną, jesienną symfonią barw. W parku tym K. Penderecki zgromadził i własnoręcznie posadził prawie 2000 gatunków drzew i krzewów. Przepiękny ogród botaniczny otacza zabytkowy dwór z XVIII wieku, w którym mieszkał kompozytor, i który nazywał – „ukochanym miejscem na ziemi .”

To wielki zaszczyt móc dotknąć i poczuć cząstkę z Opera Vitae – Dzieła Życia – Krzysztofa Pendereckiego. Pobyt w Lusławicach został utrwalony pamiątkowym zdjęciem.

Uczniom towarzyszyli nauczyciele ZPSM w Dębicy: pani Amelia Kacperczyk, pan Ludwik Sarama,
pani Alicja Stasiowska-Piwowar, pani Dorota Źrebiec, pani Renata Żabicka.

Skip to content