Bajka Muzyczna “Co czujesz czyli symfonia emocji”

„Co czujesz czyli symfonia emocji” to najnowsza bajka muzyczna autorstwa J. Kania i R. Żabickiej.
W spektaklu wykorzystana została muzyka K. Pendereckiego, wybitnego kompozytora, dębiczanina.
To nie jest pierwszy muzyczny projekt nauczycielek Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Dębicy. Poprzednie bajki to „Krzyś w poszukiwaniu zaginionej melodii” oraz „Penderecki przez dziurkę od klucza”. Obydwa te przedsięwzięcia realizowane były we współpracy z Niepublicznym Przedszkolem Weldon Kids.
Realizatorem tegorocznego projektu jest Zespół Państwowych Szkół Muzycznych w Dębicy. Wykonawcami są dzieci z miasta, gminy i powiatu. Ogółem w spektaklu bierze udział około 110 dzieci. Przedstawienie opowiada o wartościach uniwersalnych takich jak: miłość, dobro, szczęście
i nadzieja, a także o negatywnych emocjach obecnych w życiu każdego człowieka jak np. zazdrość, gniew czy nienawiść. Głównym nośnikiem przekazu jest taniec, ruch, mimika i gest skorelowane z muzyką Krzysztofa Pendereckiego.
Dębica to miasto, w którym urodził się, spędził dzieciństwo i gdzie wielokrotnie powraca Krzysztof Penderecki, patron PSM I st. w Dębicy, Honorowy Obywatel Miasta. Formą bajkową chcemy dotrzeć z muzyką tego wielkiego dębiczanina do najmłodszych słuchaczy. Głównym założeniem realizatorów projektu jest zapoznawanie najmłodszych z muzyką tego wielkiego kompozytora, a także promocja miasta, gminy i powiatu poza jego granicami. Spektakl zostanie wystawiony kilkakrotnie w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach. W dniach 19 i 20.04.2018 r. dzieci zagrają w sumie pięć spektakli. Realizacja tego projektu w tym wyjątkowym miejscu niesie ze sobą szczególne przesłanie. Centrum powstało bowiem z myślą o kształceniu i rozwijaniu talentów u najmłodszych. Największe emocje towarzyszyć będą młodym artystom podczas ostatniego spektaklu, na którym swoją obecność zapowiedział Profesor Krzysztof Penderecki wraz z małżonką oraz najbliższą rodziną. Kompozytor stwierdził w jednym z wywiadów, że taki spektakl to bardzo przyjemna forma i odnalazł w tym siebie. Artysta dodał, że bardzo cieszy się, że ten projekt zagości ponownie w Europejskim Centrum Muzyki.
Wyjątkowa bajka adresowana do dzieci, w wykonaniu dzieci to najlepsza droga na wprowadzanie najmłodszych w świat muzyki, uwrażliwianie na sztukę, rozbudzanie emocji i kształcenie poczucia estetyki. Dla społeczności lokalnej to nie tylko zaszczyt, ale i obowiązek pielęgnować i promować muzyczny świat tego wielkiego dębiczanina, a jednocześnie wspierać dzieci w ich artystycznym rozwoju.
Jak mówi dyrektor ZPSM w Dębicy Ewa Trojan, jest to ogromne przedsięwzięcie i jego realizacja nie byłaby możliwa, gdyby nie pomoc, zaangażowanie i wsparcie finansowe. Projekt ten wsparli: Gmina Dębica, Starostwo Powiatowe w Dębicy, Urząd Miasta Dębicy, Dorota i Stefan Bieszczadowie Firma SURET, Anna i Mariusz Sierosławscy, Krzysztof Hończak, Administracja Domów Mieszkalnych, MKS Dębica, Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Dębicy, Wodociągi Dębickie. Dyrektor Ewa Trojan oraz wszyscy realizatorzy projektu są niezmiernie wdzięczni za okazane wsparcie finansowe oraz pomoc w realizacji tego przedsięwzięcia.

Skip to content