Alfabet Pendereckiego

Jesienne warsztaty w Lusławicach.

 

W październiku, grupa uczniów  ZPSM w Dębicy uczestniczyła w wyjątkowych warsztatach w Europejskim Centrum Muzyki w Lusławicach, zatytułowanych „ Alfabet Pendereckiego”.

Warsztaty poprowadziły nauczycielki naszej szkoły: pani Renata Żabicka oraz pani Jadwiga Kania.

Uczniowie otrzymali karty. Znajdowały się na nich zadania i wskazówki do działań w przestrzeniach Ekspozycji. Dotyczyły one oczywiście najważniejszych faktów z życia, twórczości i działalności, niedawno zmarłego, Krzysztofa Pendereckiego.

Warsztaty zostały tak zaplanowane, by uczniowie wykazali się kreatywnością, zaangażowaniem, spostrzegawczością i sprytem. Musieli tak współpracować ze sobą, aby skutecznie i sprawnie  odnaleźć właściwe odpowiedzi na pytania. Wszyscy  bawili się przy tym wybornie.

Jest to znakomity sposób na poznanie sylwetki jednego z najwybitniejszych twórców muzyki XX i XXI wieku

Młodzi adepci sztuki muzycznej obejrzeli też niezwykłą Ekspozycję poświęconą zmarłemu w marcu prof. Krzysztofowi Pendereckiemu.

Została ona podzielona na trzy części: Artysta, Spotkania oraz Dzieło. Każda z nich jest całością sama w sobie. Może być zatem oglądana w dowolnej kolejności.

Zachwyt uczestników warsztatów wzbudziły liczne nagrody, ordery,  doktoraty honoris causa, odznaczenia najwyższej rangi nadane prof. Krzysztofowi Pendereckiemu przez instytucje kulturalne, muzyczne, głowy państw. Są one świadectwem wielkiego podziwu i uznania dla działalności, a przede wszystkim dla muzyki  Krzysztofa Pendereckiego w świecie. Z puntu widzenia sztuki wizualnej, same w sobie są dziełami sztuki.

Dopełnieniem pobytu w Europejskim Centrum Muzyki było zwiedzanie unikatowego arboretum, które oczarowało wszystkich  przepiękną, jesienną symfonią barw.  W parku tym  K. Penderecki zgromadził i własnoręcznie posadził prawie 2000 gatunków drzew i krzewów. Przepiękny ogród botaniczny  otacza zabytkowy dwór z XVIII wieku, w którym mieszkał kompozytor, i który nazywał   – „ukochanym miejscem na ziemi .”

To wielki zaszczyt móc dotknąć i poczuć cząstkę z   Opera Vitae – Dzieła Życia  -Krzysztofa Pendereckiego.

Pobyt w Lusławicach  został utrwalony pamiątkowym zdjęciem.

Uczniom towarzyszyli nauczyciele ZPSM w Dębicy : pani Amelia Kacperczyk, pan Ludwik Sarama, pani Alicja Stasiowska-Piwowar, pani Dorota Źrebiec, pani Renata Żabicka.

Skip to content